Sportovní koncept vrysu.cz je realizován pod záštitou Vysokoškolského sportovního klubu Vysokého učení technického v Brně, z.s, oddílu alpských disciplín (dále jen „VSK“). VSK je přímým pokračovatelem lyžařského oddílu, který vznikl již v roce 1934, patří tak mezi nejstarší lyžařské kluby na světě.
Pojďme se podívat na kompletní historii, tak jak ji sepsal náš legendární trenér Vilém Podešva. Uvádíme zkráceny přepis, v případě zájmu rádi poskytneme kompletní dokumentaci.
90 let brněnského vysokoškolského sjezdování (1934 – 2024)
1.část – od založení přes nacistickou éru po rok 1948
V březnu 1934 vznikl ve Vysokoškolském sportu Brno (VS Brno) lyžařský oddíl se zaměřením na sjezdové discipliny. Iniciátorem a hlavním organizátorem byl JUDr. František Skorkovský (1909 – 1939). Rodák z Terstu se po l. světové válce a po maturitě odstěhoval s rodiči do Brna, kde vystudoval Právnickou fakultu. Hned rok po svém založení v březnu 1935 uspořádal VS Brno první závody ve sjezdu a slalomu (tehdejší provozované discipliny) ve Velké Kotlině (dnes Velkém Kotli) v Jeseníkách. Čin to byl pozoruhodný proto, že se jednalo o začínající nové sportovní odvětví u nás, ale také z národnostních důvodů – Jeseníky byly doménou sudetských Němců a jejich tehdejšího svazu HDV.
(Dr. Skorkovský se zapojil i do Československého svazu studentstva a později i do Mezinárodní studentské federace. Hned po příchodu nacistů se zapojil do ilegální odbojové organizace, což vyvrcholilo mohutnou manifestací v Praze 28.10.1939, při níž byl zastřelen student Jan Opletal. Při další manifestaci při jeho pohřbu byl celý devítičlenný výbor zatčen a 17.11.1939 popraven v ruzyňských kasárnách. Popravě muselo přihlížet mnoho set studentů, kteří byli následně z pražských vysokoškolských kolejí odvlečeni do koncentračního tábora v Oranienburgu.)
VS Brno tak jako celý univerzitní sport byl nacisty zrušen. V Brně lyžovala pouze malá skupina kolem Prof. Růženy Beinhauerové (první československá účastnice ZOH 1936 v Ga-Pa ve sjezdu a slalomu a pozdější vyučující na Ústavu tělesné výchovy na Brněnské univerzitě) a to na malých svazích v Brně nebo nejbližším okolí – Nový Lískovec, krátký svah pod biskupským alumnátem ve Wilsonově lese, Medlánecké kopce (začínající Vašek Ruml, akad. malíř Karel Pekárek).
Tak proběhlo první přerušení činnosti sjezdařů VS Brno.
Po roce 1945 byla činnost – dále pod hlavičkou VS Brno – samozřejmě obnovena. Hned první závody – opět ve Velkém Kotli v Jeseníkách nesly jméno Memoriál Dr. Františka Skorkovského. Kromě toho ale byla činnost zaměřena na růst sportovní výkonnosti – připomeňme si některá jména – již zmíněná Prof. Beinhauerová a další reprezentanti Ing.Vašek Ruml – první akademický mistr světa ve slalomu v r. 1949 ze Špindlerova Mlýna, Doc. Dušan Charvát, Hilda Kolandová/Kunovská, Ing. Jiří Juránek, Ing. Zdeněk Parma, Jiří Parma a jeho sestra Liduna, Malu Vágnerová. Vysokoškolští závodníci se nebránili „nové krvi“ a tak v r. 1947 vzali do svého oddílu i středoškoláky Bogdálka (pozdějšího mnohonásobného mistra republiky, účastníka MS ve švédském Aäre a v rakouském Bad Gasteinu, ale hlavně ZOH 1956 v italské Cortině d´Ampezzo), Brázdu, Podešvu.
VS Brno byl také průkopníkem tréninku v Alpách – památný zájezd do Kitzbühelu v r. 1947. (Hlavními činiteli v tomto období byli předseda Ing. Lumír Kunovský a sekretář Ing. Evžen Hruška a ze jmen, která se zachovala MUDr. Rumlová, Prof.Alika Veselá – pozdější varhanní virtuoska a po listopadu 1989 rektorka JAMU – MUDr. Mojmír Němec („Kanec“ a jeho bratr „Kančík), tělocvikáři bratři Horákovi, z nichž starší tragicky zahynul ve Vysokých Tatrách a možná další…).
I tato rozvíjející se poválečná idylka skončila po příchodu komunistů k moci.
2. část – přes období zrušeného vysokoškolského sportu až po jeho obnovení v r. 1960/61
Po změně režimu a konkr. v roce 1950 hledalo vedení lyžařského oddílu možnost jak dál udržovat v Brně závodní činnost ve sjezdových disciplinách a proto byl celý oddíl převeden nejprve do TJ Včela Brno, později do TJ Zbrojovka Brno a následně do Sokola Zbrojovka Brno 1. Zákon o tělesné výchově přijatý v letech 1952 a 1953 stanovil, že každý musí sportovat jedině na svém pracovišti. Vzniklo 9 úseků tzv. Dobrovolné sportovní organizace (DSO), z toho školství neslo název DSO Slavia. V souvislosti s tím byly zrušeny Ústavy tělesné výchovy a zřízeny katedry TV na vysokých školách a fakultách. Částečně se podařilo v sezóně 1955/56 zorganizovat Akademické mistrovství ČSSR, ale rokem 1958 pak opět došlo k odmlčení. V závěru této etapy se brněnští i další vysokoškolští sjezdaři sdružili do TJ Spoj Brno, kde setrvali až do sezóny 1960/61.
Vývoj celé této situace poznamenal i pořádání tradičních závodů o Memoriál Dr. Františka Skorkovského a s povděkem je nutno konstatovat, že se vždycky našla nějaká možnost, jak se některému z brněnských lyžařských oddílů podařilo tento závod, který se přes všechny nesnáze stával tradičním, provést – prakticky vždy v Jeseníkách, snad jednou nebo dvakrát na Poustevnách.
(V důsledku zmíněného nesourodého vývoje se z celého tohoto období dochovalo velmi málo výsledků a jiných dokladů, natož pak podrobnější sledování těch, kteří studovali na brněnských vysokých školách. Nicméně několik jmen lze zaznamenat – již zmíněný Prof. Dr.Jaroslav Bogdálek s jeho mimořádnými výsledky, členka RD MUDr. Olga Králová/Charvátová st., Dr. Brázda, Dr. Podešva, Radim Kadlčík, Ing. Velkoborský, Pavel Podsedník, Ing. Eduard Podivínský, Ing. Alexandr Gikalov, MUDr. Iva Morávková, Prof. Milena Stejskalová a nevysokoškoláci Radek Plšek, Josef Vozdecký, Josef Andrle a další.)
Nutno konstatovat, že režim dával poměrně dost finančních prostředků do TV a sportu, což ale neplatilo pro sjezdové disciplíny, považované za prozápadní sport a také pro vysokoškolský sport, který jako samostatná organizace prakticky neexistoval.
Tím také skončilo druhé přerušení v historii existence sjezdařů v brněnském vysokoškolském sportu.
3. část – Sezóna 1960/61 až do sezóny 2013/14
(Připomínka: od založení VS Brno v roce 1934 je to 80 let.)
V r. 1956 se brněnské technické vysoké školství vrátilo do civilního sektoru – v padesátých letech totiž fakulty strojní a elektro byly součástí Vojenské akademie. Při povinné tělesné výchově to znamenalo posílení kateder a počtu vyučujících tělesné výchovy a tedy i podíl trenérské činnosti. Se snahami po obnovení dřívějších pozic vysokoškolského sportu se svezly i sjezdové discipliny, navíc podporované tehdejším vedoucím KTV na fakultě elektro Prof. Dr. Richardem Vinařickým. Prof. Bogdálek a Dr. Podešva tak měli usnadněnou pozici k vybudování silného výkonnostního i organizačního celku, což se podařilo v celkem krátké době. Ovšem nesměla by to být politická situace, která nebyla i nadále sjezdovým disciplínám nakloněna.
Jako v předcházejících částech této zprávy je nutno zmínit se i v tomto období o významných závodnících, i když samozřejmě nelze všechny – a byly jich stovky – vyjmenovat. V šedesátých a sedmdesátých let nad průměr vynikli nejprve závodníci Eduard Podivínský, Ivoš Kožnárek návazně pak členové reprezentačních družstev: několikanásobná mistryně republiky Víťa Kantová / Raclavská, Pavel Raclavský, Jiří Škampa a Alena Tušilová / Bouzková, rodinný klan Žallmannů a konečně Ladislav Konštacký, který přišel studovat jako začínající závodník III.tř., ale během tří let se nominoval do reprezentačního družstva a zaznamenal tak nejvýznamnější možný výkonnostní růst.
Částečné uvolnění v šedesátých letech skončilo rokem 1968 a 1969 a nastolená normalizace v tom jenom pokračovala až do konce osmdesátých let a do listopadové revoluce 1989. Bohužel v době, kdy se celý národ dočkal změny režimu, se v oddílu vyskytla situace, která znamenala potřetí vážné narušení činnosti a hrozilo i její ukončení. Nicméně příspěvek se snažíme podávat pozitivně a nebudeme zde zacházet do nepříjemných detailů.
Z přelomu osmdesátých a devadesátých let byli výsledkovými „tahouny“ reprezentanti – několikanásobní medailisté z M/ČR Ing.arch. Martin Vokatý (bronzová medaile na Zimní Univerziádě 1989 v Sofii), Ing. Michal Hošek, JUDr. Romana Stejskalová a Mgr. Tereza Trtíková (stříbrná medaile na Zimní Univerziádě 2003 Tarvisio) a mnoho dalších.
4. část – Sezóna 2014 až 2019
Po zevrubném zpracování 80 let historie lyžařského oddílu brněnského vysokoškolského sportu k roku 2014 připojujeme dalších 5 let za navazující období 2014 až 2019/2020.
V základním hodnocení z roku 2014 mělo hodnocených 80 let od založení vzestupnou tendenci, což se týkalo zejména doby od šedesátých let – renezance po neblahých padesátých letech – až do dnešních dnů.
Ne vlastní vinou se v letech 2017 až 2020 se alpské discipliny ve VSK VUT Brno dostávají do útlumu. Je to způsobeno jednak tím, že byly zrušeny smlouvy mezi vedením školy a VSK – jedná se totiž o dva samostatné právní celky, kde podíl rozpočtových možnosti naprosto vylučuje financování sportovní činnosti z vysokých škol nebo jejich kateder TV, resp. Center sportovních aktivit. Dále je to ovlivněno tím, že sjezdařům studujícím na brněnských vysokých školách nemůže být zajištěno ani financování jejich sportovní činnosti, ani úprava studijních programů. Ti pak zůstávají ve svých mateřských oddílech, kde mají pro svou přípravu lepší základní podmínky. Pouze někteří využívají a to nepravidelně tréninků se sjezdařskou skupinou VSK VUT.
Pokračování tohoto celkového hodnocení se proto zabývá seznamem všech, kteří se zúčastňovali jednak kondiční části přípravy, jednak i vlastní činností závodní.
Statistika závodní činnosti VSK VUT v jednotlivých sezónách:
(Uvedeny pouze akce, zajišťované společně oddílem – indiv. starty nejsou zahrnuty.)
2014 – 2015:
Závody FIS 11, z toho 13 SL, 8 OS, SG, 1 AC
Startovali: Fuchs, Boleloucký, Klimeš, Matyáš J., Matyáš M.,, Skřivánek, Sochor, Strakoš, Vacek, Vašulín, Závodný, Živěla R. // Chroustová L.,Švancarová, Zahálková.
K zaznamenání na závodech FIS: Vacek 2×3. místo OS Pec, Zahálková 2. místo SL Praděd
1. ročník Memoriálu Jiřího Havla (za pořadatelství VSK Mendelu Brno).
2015 – 2016:
Závody FIS: 6, z toho 9 SL, 5 OS
Startovali: Strakoš, Vacek, Vašulín, Fuchs, Skřivánek, Sochor, Matyáš J., Závodný, Bolelouckzý, Zahálková
K zaznamenání na závodech FIS: Vacek 3. SL a 5. OS Bílá
2016 – 2017:
Závody FIS: 8, z toho 7 SL, 5 OS
Startovali: Vašulín, Strakoš, Matyáš, Skřivánek, Fuchs, Vacek // Chroustová Š., Zahálková
K zaznamenání: Vacek 2. místo SL Karlov, 3. místo Zahálková SL Karlov, Vašulín 3. SL Bílá
2017- 2018:
Závody FIS: 7, z toho 9 SL,5 OS, 2 SG, 1 AC
Startovali: Vašulín, Matyáš, Fuchs, Strakoš, Sochor, Boleloucký, Klimeš, Skřivánek, Závodný, Živěla // Zahálková, Chroustová Š.., Švancarová
K zaznamenání: Zahálková l. místo v Českém poháru žen !! + 2. místa SL Karlov I.,Karlov II.,
2. místo SL Mísečky, 3. místa AM Bílá SL, OS, Chroustová Š. 1. místo SL Karlov II.
2018 – 2019:
Závody FIS: 4, z toho 4 SL, 2 OS, 2 SG, 1 AC
Startovali: Vašulín, Matyáš, Fuchs, Sochor, Závodný, Boleloucký, Strakoš // Zahálková, Chroustová Š., Švancarová
K zaznamenání: Zahálková nominace a účast na Světové zimní Univerziádě Krasnoyarsk/RUS,
Vašulín 2. místo SL + 3. místo OS Bílá,3. místo SL Evropský pohár FIS/UNI, Zahálková 2. místo SL Bílá , 1.a 2. místa Karlov
Vašulín – vítěz 5. ročníku Memoriálu Jiřího Havla
2019 – 2020: sezóna přerušená od 13.3.2020 z důvodu koronavirové karantény
Závody FIS 2 vč. UNI v SVK B.Bystrica, z toho 3 SL, 1 OS
Startovali:Vašulín, Matyáš, Fuchs, Sochor, Závodný, Strakoš // Zahálková, Chroustová Š., Švancarová
K zaznamenání: Vašulín 1. místo OS AM Bílá, Zahálková 1. místo OS AM Bílá, 1. místo UNI B.Bystrica, Chroustová 2. místo SL AM Bílá., 2. místo SL Mísečky.
Počínaje sezónou 2018 začala spolupráce s klubem SKI SKOL, jednak organizačně, ale zejména v zajišťování kondiční části sportovní přípravy a to postupně u přecházejících žáků do kategorie juniorů. Hlavní těžiště této činnosti je ve společném tréninku v tělocvičně i na tartanu a při listopadovém soustředění na Stubaitalu. To se týká i oddílu FREESKI Academy a některých jedinců z Junioru a z Victorie Brno, dále z Prostějova a z Rožnova.
V této sezóně je také nutno zaznamenat významnou akci, kterou byly devadesátiny Viléma Podešvy a to nikoliv pro osobní oslavu, ale pro potvrzení skutečnosti, co závodní činnost znamenala nejen v době studia, ale i v osobních životech vůbec.
Akci jako hlavní organizátorka připravila Andrea Zelená za rozsáhlé spolupráce s dalšími bývalými závodníky. Proběhla dne 5.10.2019 v sále žabovřeského centra Rubín a zúčastnilo se jí na 170 bývalých i současných závodníků a závodnic z celé republiky – vč. dřívějších reprezentantů a účastníků Světových Univerziád (např. Vokatý, Klinská, Trtíková, Brudná, Konštacký, prezident SLČR Lukáš Sobotka) a celé řady těch, kteří odešli do zahraničí – z CAN, USA, alpských zemí.

Roky následující po sezóně 2013/2014 tedy probíhaly zejména na základě financování činnosti z vlastních prostředků (např. nájemné tělocvičny, bývalého objektu VUT přišlo účastníky na téměř 800,- Kč za jednu tréninkovou jednotku), s dobrou úrovní kondiční přípravy a finančně přiměřenou účastí na závodech.
Jak již zmíněno v roce 2020 došlo k celosvětové pandemii koronavirem, což znamenalo dočasné celorepublikové přerušení veškerých sportovních aktivit. Od 13. 3. 2020 proto byla přerušena na téměř tři měsíce i naše závodní a kondiční činnost. Do té doby se aspoň podařilo pomoct zajistit VSK MENDELU Brno závod FIS/UNI – akademické mistrovství ČR ve dnech 15.-16. 2. 2020 na Bílé v Beskydech se slalomem a obřím slalomem.
V roce 2020 došlo k významným organizačním změnám v řízení TV a sportu zřízením Národní sportovní agentury. Na poli univerzitního sportu to přineslo na jedné straně zvýšení dotací výkonnostním sportovcům bez ohledu na členství ve VSK, na druhé straně neodborné řízení oddílů a komisí, v našem případě komise AD. Bylo to způsobeno značnou neodborností nových funkcionářů.
Naproti tomu je nutno zmínit se o našem podílu na úseku metodiky a biomechaniky AD – Podešva, Bedřich a Vacek v metodické komisi OSÚ AD SLČR, zejména zpracování Učebních textů pro školení trenérů AD a podíl na studiu specializace Trenérství AD na FSpS MU v Brně.
Tímto přehledem končí písemné hodnocení činnosti brněnských univerzitních sjezdových disciplín zpracované od doby jejich vzniku v roce 1934. Tato činnost nebyla jednoduchá – přerušení nacistickým a komunistickým obdobím, snaha agenta STB o likvidaci oddílu – to se vždy podařilo překonat.
Je obtížné odhadnout další vývoj – celosvětová pandemie covidu 19, povětrnostní vlivy ovlivňující provádění AD, neodborné zásahy ze strany státu do řízení a financování – to vše jsou faktory, které budou ve hře.
Části 1-4, Září 2020, Vilém Podešva v.r. (Další roky již bohužel Vilém nesepíše a tak čekají na někoho z nás).
5. část – Statistické údaje
O sportovních výsledcích svědčí následující přehled činnosti:
Názvy oddílu a jejich změny:
1961 – 1967 Slavia Technika Brno
1968 – 1989 VŠTJ Technika Brno
1990 – 2000 VSK Technika Brno
(Při pořádání závodů se používal v tomto období společně s VŠZ Brno a s MU Brno společný sportovně technický název VSK Brno.) Současně došlo rokem 1990 ve SLČR ke změně označení sjezdové na ALPSKÉ disciplíny.)
2001 – 2024 VSK VUT Brno
Počty závodících, kteří za uvedené období prošli činností a evidencí oddílu:
Celkem 512 , toho 349 mužů a 193 žen (Seznam zájemcům rádi poskytneme). Celkem 26 z nich odešlo v době normalizace do zahraničí a jsou „rozseti“ od Kanady a USA přes evropské západní země až po Austrálii. (Nelze se divit, že sjezdaři nebyli u vrchnosti v oblibě.) 32 zařazených do reprezentačních a akademických družstev (se startem na Zimních Univerziádách, z toho 17 mužů a 15 žen.
26 funkcionářů, kteří se podíleli na činnosti výboru oddílu a v řídících trenérských funkcích.
19 vyškolených trenérů všech kvalifikačních tříd .
(Kromě toho závodili ve VSK Brno a studovali tělesnou výchovu na Pedagogické fakultě MU v Brně další současní přední trenéři, kteří dnes zaujímají nejvyšší funkce v úseku alpských disciplin vč. u reprezentace, ve SpS, v metodických komisích, trenérských radách atd. (magistři Bank, Čermák, Charvátová, Chrástecký, Jandáková/Danihelková, Jireš, Najdekrová, Pavelec, Pokorný, Strejček, Trtíková.
57 uspořádaných závodů všech stupňů, z toho 14 mezinárodních (jeden z nich v r. 1978 jako Světová zimní Univerziáda), 32 republikových, 12 v rámci Akademických mistrovství a Přeborů Vysokých škol. Z hlediska Memoriálu Dr. Františka Skorkovského (vžil se pro něj název „Skorkáč“) to bylo celkem 42. ročníků. Vzhledem k tomu, že se stal tento závod celkem pravidelně Mistrovstvím republiky, tak jeho označení jako Memoriál od roku 1993 postupně vymizelo.
Od roku 1975 pořádal oddíl další typ závodů a to akademický Pohár Osvobození, zařazený do Evropského poháru FIS/UNI, většinou jako jeho finále. Do roku 1993 měl celkem 18. ročníků.
Od roku 1990 došlo v pořadatelství ke změnám: v letech 1990 a 1991 přešla ekonomická část pořadatelství na KTV VŠV (dnes VFU) Brno (Dr. Radek Coufal), v roce 1992 na KTV MU Brno (Dr. Karel Opravil) a konečně od 1993 do 2005 na KTV MZLU (dnes Mendelu) Brno (Dr. Jiří Havel, CSc). Od tohoto roku se z ekonomických důvodů orientuje pořadatelská brněnská univerzitní činnost na zajištění Akademického mistrovství ČR – v roce 2006 na Dolní Moravě a dále od 2007 až do dnešních dnů na Bílé v Beskydách a to i nadále jako závod evropského poháru FIS/UNI.
Zde je třeba zmínit také skupinu rozhodčích, vedenou Milošem Cetlem. Tato unikátní skupina s pravidelnou celoroční činností, školeními a lyžařským zdokonalováním měla v některých sezónách až 80 členů, kteří zajišťovali nejen oddílem a školou pořádané soutěže, ale byli delegováni po celé republice na závody všech stupňů a to včetně elektrického měření, zkonstruovaného členy skupiny – Ing. Miroslav Holý, Ing. Luboš Mičánek. Dlužno podotknout, že někteří z těchto našich bývalých rozhodčích zaujímají i dnes přední funkce v úseku alpských disciplin SLČR.
Výjezdy do zahraničí – podle států:
AUT – 21x, BUL – 4x, CAN – 1x, FIN- 1x, FRA – 4x, GER – 12x, ITA – 3x, JUG – 2x, KOR – 1x, POL – 9x, RUM – 2x, SPA – 1x, SUI – 28x, SVK – každoročně, USA – 2x.
(Pozn.: Jedná se jen o výjezdy s organizačním podílem ze strany oddílu, starty členů RD v rámci jejich činnosti nebo jiné individuální závody nejsou evidovány.)
Úspěchy v soutěžích družstev:
V letech 1965 až 1979 se konaly (hlavně z popudu trenérů VŠTJ Technika Brno) soutěže družstev – l. liga, 2 národní ligy v Čechách a na Slovensku, soutěže v jednotlivých krajích. V nejvyšší soutěži jsme se stali 6x mistry ČSSR družstev, dále 5x 2.místo, 2x 3. místo, 1x 5. místo. Družstvo B startovalo v Moravské divizi, kterou pravidelně vyhrávalo bez možnosti postoupit (protože už jsme měli zastoupení v soutěži nejvyšší) a totéž platí i o družstvech C a D v soutěži krajské.
(Tyto soutěže družstev pak byly zrušeny de facto z politických důvodů, protože se sjezdové disciplin y stávaly stále populárnějšími a to nebylo žádoucí, jak je to zmíněno již v předchozích poznámkách.)
V letech 1981 až 1989 se podařilo prosadit Český a Československý pohár opět jako soutěže oddílů ovšem ne jako pravidelná soutěž po celou sezónu, ale pouze s konečným vyhodnocením. V Českém jsme získali 6x 1. a 1x 2. místo, v celostátním po jednom umístění na 1., 2. a 3. místě, 1x 4. a 2x 6. místo.
Po roce 1990 se soutěž konala jako tzv. Alpská váza (1x 1. a 1x 2. místo), po roce 2000 pak jako Alpský pohár (1x 4. místo a v letech 2005, 2006 a 2007 vždy 1. místo. Vyhodnocení bylo prováděno vždy až na konci sezóny podle pohárových bodů (nikoliv podle bodů ze závodu). Navíc v letech 1999 a 2005 se vítězem v soutěži jednotlivců stal náš Ludvík Vacek.
Nelze vynechat spolupráci a pomoc s travním lyžováním. Všichni přední „travaři“ z Brna, případně v Brně studující se stali úspěšnými reprezentanty ve Světovém poháru i na MS a po mnoho let se zúčastňovali v našem oddílu celoroční kondiční přípravy, ale i tréninku na ledovcích. Jmenujme aspoň některé: Fuchs, Gardavská, Gardavský, Klimeš, Miková, Mrňa, Němec, Štěpánek, Vecheta.
Přínos trenérů VŠTJ a VSK do hnutí na poli metodiky, techniky a sportovní přípravy a celkového rozvoje alpských disciplin:
Doc. Phdr.. Ladislav Bedřich, CSc – trenérské působení ve VSK zúročil po přechodu na FSpS MU v mnoha publikacích a v přednáškové činnosti zejména v oblasti biomechaniky, fyziologie, teorie sportovní přípravy, ve školeních trenérů. V současné době je garantem studia trenérství alpských disciplin na FSpS MU Brno.
Prof.PhDr. Jaroslav Bogdálek, CSc – zásadním přínosem byla jeho kandidátská disertační práce s tématem problematiky rozvoje a úrovně síly z hlediska potřeby ve sjezdových disciplinách. V šedesátých letech se jednalo o zcela nové a do té doby neznámé poznatky. Jeho významné funkce: předseda alpské komise FISU 1988-1903, řídící funkce ve Svazu lyžařů, ve Vysokoškolském sportu, ve VŠTJ, SLMS, v organizačních výborech Světových zimních Univerziád 1978 a 1987 pořádaných v tehdejší ČSSR.
PhDr. Vilém Podešva, CSc – podobně jako v předcházejícím případě disertační práce s tématem objasnění významu všech forem vytrvalosti ve sjezdových disciplinách, do té doby v tomto směru podceňované pohybové schopnosti. Publikační a přednášková činnost v oblasti metodiky sjezdových (alpských) disciplin (např. Základní programové materiály 1986, Učební texty pro trenéry 2006, školení trenérů II. a III. třídy, v Trenérské škole FTVS, vedení diplomových prací a jejich oponentury na FSpS, v současnosti garant studia trenérství alpských disciplin na FSpS MU atd.). Funkce: předseda komise vrcholového sportu AD ve Svazu lyžařů 1983-1988, předseda subkomise sjezd. disciplin VŠ sportu, subkomise alpských disciplin FISU, předseda metod. komise a členství v STK, expertní komisi atd. v úseku alpských disciplin SLČR. Sportovně technické zajišťování na Zimních Univerziádách konaných v tehd. ČSSR 1978 a 1987.
RnDr. Karel Opravil – významný podíl na rozvoji alpských disciplin v SLČR, v ČAUS a ve VSK Brno. Vedoucí české výpravy na Světové zimní Univerziádě Zakopane 2001 a Tarvisio 2003. Jako vedoucí KTV na MU přispěl rozhodující měrou k úrovni výkonnosti sjezdařů VSK Brno, jak o tom svědčí zmíněná prvenství v hodnocení klubů b Alpském poháru v letech 2005 a 2007.
Mgr. Ludvík Vacek, Ing. Marek Vokřál, Mgr. Alena Jandáková/Danihelková – lektoři při školeních trenérů.
Jestliže jsme v každé ze tří částí tohoto přehledu zmiňovali některé mimořádné jedince, musíme v této poslední uvést jméno právě Mgr. Ludvíka Vacka, který je závodníkem VSK celkem 30 let a to nejenom pro délku činnosti, ale pro mimořádnou úroveň výkonnost po celu tuto dobu, kdy v amatérských podmínkách (studium náročného oboru i později vedení firmy) odváděl naprosto profesionální výsledky – medailová umístění na MČR, stupně vítězů na celostátních závodech, v mezinárodních soutěžích univerzitního sportu, v r. 2014 se stal v kategorii MASTERS A/2 mistrem světa ve slalomu i v obřím slalomu. Tento titul obhájil i v r. 2016 ve Špindlerově Mlýně.
Část 5, v Brně, červenec – srpen – září 2014. Sestavil Vilém Podešva et all.: Jaroslav Bogdálek st., Jaroslav Herman, Karel Opravil, Richard Rokos, Richard Skřivánek – Jiří Havel (VSK MENDELU Brno).
Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.